kategorie Hrady

Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)

kategorie Hrady

Příspěvekod pavelgre v 16.12.2012, 17:57

Postupně opravuju záznamy v kategoriich Hrady a zříceniny. Jenže jsem zjistil že některé záznamy jsou duplicitně jak v hradech tak ve zříceninách. Takže co s tím? Nechat to tak být, nebo to probrat a zříceniny které jsou v hradech odstranit(např. Boskovice, Hasištejn atd.)
Uživatelský avatar
pavelgre
 
Příspěvky: 151
Registrován: 12.11.2009, 10:22
Bydliště: Posázaví

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod vrána v 18.12.2012, 1:21

No to je otázka... :zamysl: Pokud je to ofiko zřícenina, tak bych ji do hradů nedával, na druhou stranu lidi věděj prd, co je zřícenina a co ne a budou to klidně hledat v kategorii Hrady... čistější by to bylo nedávat, praktičtější obráceně... a teď Okamuro raď...
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod pavelgre v 18.12.2012, 9:36

No mě osobně je to docela jedno. Jde mi o to aby nevadilo při sloučení že budou některé záznamy dvakrát. Už tak jsou duplicity Hrady - Zámky. Těm se ale vyhnout nelze protože některé Hrady jsou dnes zámky a používá se oboje označení. Například Hrady.. Poběžovice, Bečov nad Teplou, Frýdlant...

Jsou celkem tři možnosti. Buď 1)Hrady zvlášť a zříceniny zvlášť (každý si to může sloučit). Nebo 2)některé významné/zachovalejší zříceniny nechat duplicitně(prostě "současný stav"), jenom aby se to pak nezvrhlo v to že bude každá třetí zřícenina i ve hradech :zamysl: . 3)No a třetí možnost je ta že to rozdělit Na hrady + zříceniny(jen ty kde se platí vstup) a v kategorii zříceniny nechat všechny zříceniny(tak jak je to teď).
A teď jak říkáš, Okamuro raď... :grin:
Uživatelský avatar
pavelgre
 
Příspěvky: 151
Registrován: 12.11.2009, 10:22
Bydliště: Posázaví

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod janinka012 v 19.12.2012, 19:59

To máš jako když si někdo spučí kateg. turistické znamky a tur.vizitky tak má jistotu duplicitních míst.
i zřícenina muže byt hrad!
TT One 30 series
NC 9.053
Mapy DE_AT_CH_and_Eastern_Europe_880.3810
janinka012
 
Příspěvky: 164
Registrován: 22.8.2010, 21:07
Bydliště: Východní Čechy

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod pavelgre v 19.12.2012, 20:42

No já to dvakrát řešit nebudu. ZATÍM to nechám jak je a z hradu vyřadím jen úplné ruiny zřícenin. Já kategorie neslučuju až na restaurace s motoresty. Takže mě osobně to může být i jedno. Pokud bude třeba tak to ještě dodatečně předělám(v hradech zas tolik záznamů není).
Uživatelský avatar
pavelgre
 
Příspěvky: 151
Registrován: 12.11.2009, 10:22
Bydliště: Posázaví

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod eidz v 3.1.2013, 7:20

janinka012 píše:i zřícenina muže byt hrad!

Tomu nerozumím.

Zřícenina může být přístupná jen v nějakou dobu (např. Trosky), zřícenina může být přístupná 24x7. Ale jak může být hrad?
Tedy, asi by to chtělo osvětu, co je hrad a co je zřícenina.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
eidz
 
Příspěvky: 236
Registrován: 6.8.2009, 22:43

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod janinka012 v 3.1.2013, 10:11

Zřícenina hradu Lichnice nebo Zřícenina hradu Zubštejn

http://www.cesky-raj.info/dr-cs/1345-zr ... lecov.html
je to zřícenina hradu a není přistupna 24hod. 7 dní ale ma otevírací dobu...


ale když bude v poznamce že je misto přístupné nonstop nebo že je otevírací doba pak je to jedno....
nebo vycházet z oficialnich stranek danneho mista , sami by měly vědět jestli jsou hrad,nebo zrícenina :)
TT One 30 series
NC 9.053
Mapy DE_AT_CH_and_Eastern_Europe_880.3810
janinka012
 
Příspěvky: 164
Registrován: 22.8.2010, 21:07
Bydliště: Východní Čechy

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod Tonny v 3.1.2013, 16:49

janinka012 píše:i zřícenina muže byt hrad!

Jo, vážení bývalí kolegové a kolegyně, zjišťuji, že jsem se hluboce mýlil, když jsem se domníval, že body POI zde jsou pro ty, kdo chtějí navštívit přístupnou památku historického významu s průvodcem ve smyslu klasické hradní či zámecké prohlídky.

Ano, konečně jsem pochopil, proč se mi vloni a předloni nepodařilo prosadit záměr na databázi přístupných historických památek.
Pokud se zde, na tom to serveru bude vycházet z faktu, že zřícenina může být hrad, pak už chápu,
že zámek může být dozičák nebo fabka,
nebo domov důchodců nebo škola
nebo hotel nebo restaurace
nebo nápravný ústav pro mládež.

Vážení, na jednu stranu chcete mít nejlepší body POI ve střední Evropě a okolí, na druhou stranu se zde velmi úspěšně míchají hrušky s jablky.
Srdečně zdravím a přeji hodně organizačních úspěchů.
Speciální přání pro rossinyho
- hodně zdraví a štěstí a hlavně ať se daří plnit /za deset dnů to bude/ dva a půl roku staré sliby, dosud neodvolané http://www.poi.cz/phpbb/viewtopic.php?f=2&t=3587&start=30 a další 3 vlákna s tímto tématem související - některá s nedokončenou debatou uzamčená.

Všechno nejlepší v Novém roce přeji.

P.S. tvrzení, že hrad může být zřícenina má logiku, obráceně je to nesmysl.
Naposledy upravil Tonny dne 4.1.2013, 9:12, celkově upraveno 1
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod janinka012 v 3.1.2013, 18:24

Tony,Tony...ty si tu meleš pořad tu svou písničku...
Použij někdy google a nastuduj si to.

Pro mně je zamek at už je využívan tak čí jinak jen jde o to do poznamky (popisu) dat že je to nepřístupny zevnitř nebo že dnes slouží jako domov duchodců apod. pro mě ta stavba ma cenu i zvnějšku a rada se podivám i tak jen prostě není pruvodce a prohlídka zevnitř ale to vím z poznamek když se to tak vyplní a s tím tam jedu nebo nejdedu....

zřícenina hradu bylo mysleno obracene samozrejmě ale jestli tu chytaš za slovíčka tak chytej když te to baví....
Myslím že tu kat.hrady dáva Pavel dokupy obstojně!
TT One 30 series
NC 9.053
Mapy DE_AT_CH_and_Eastern_Europe_880.3810
janinka012
 
Příspěvky: 164
Registrován: 22.8.2010, 21:07
Bydliště: Východní Čechy

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod Tonny v 3.1.2013, 18:35

Janinko,
já nemám problém, ty a ještě jedna osoba zde mne vloni poučili, co a jak a kdo má pravdu, takže se nehodlám nijak vzpírat.
Pokud zahájíš diskusi tím, že použiješ formulaci "Tony,Tony...ty si tu meleš pořad tu svou písničku...", pak se nediv, že diskutovat nemíním.
Přesto jedna poznámka:
Tak, jak je pro tebe lehce stravitelné, že "to" dáš do poznámky, tak je pro mne a převážnou většinu uživatelů TOMTOM naprosto nepřijatelné dávat důležité informace do poznámky.
Ptáš se proč? Protože TOMTOM zobrazuje poznámku velmi omezeně a krátce!!!!
Děkuji za pochopení - a pokud jsem zde osoba nežádoucí, možná by to stálo za to napsat přímo.
Opravdu mi vadí, když namísto seriozní diskuse používají diskutující podobné obraty jako ty.
Děkuji za pochopení a loučím se.
Zde není možno seriozně diskutovat.
Je zde totiž několik lidí, kteří prakticky mohou vše. Přesvědčil jsem se o tom, opakovaně.

A když to tedy mám vygogglit a nastudovat /jak jsi mi doporučila/, pak k mému názoru, že do kategorie HRAD nepatří Tvrze dodávám tohle:
Cituji z wikipedie:

"Pojem tvrz označuje ve středověku a raném novověku drobné opevněné feudální sídlo budované obvykle v těsné návaznosti na venkovské osídlení a hospodářské zázemí. Od hradů se tedy liší svojí polohou a velikostí. Stavebníkem byla především nižší šlechta, bohatí měšťané a církevní hodnostáři. Tvrze vznikaly v českých zemích od 13. století do třicetileté války. Toto období zahrnuje sloh románský, gotický a renesanční. Stavební podoba se lišila podle postavení stavebníka. Vznikala široká škála objektů, od prostých dřevěných až po výstavné kamenné stavby. Postupně se vyvinuly tři základní dispoziční typy tvrzí: věžové volně stojící tvrze, tvrze s obvodovou zástavbou často palácového typu a tvrze s rozvinutou obvodovou zástavbou. Obytná budova byla zpravidla vícepatrová. Přízemí a případné sklepy sloužily k uskladnění zásob a různého nářadí, obytné prostory byly umístěny do vyšších pater. Poslední patro bývalo často lehčí dřevěné konstrukce a vysazené na krakorcích. Součástí obytné stavby mohla být i zateplená roubená komora a prevéty. Opevnění bylo tvořeno zděnými nebo palisádovými hradbami, často v kombinaci s vodním příkopem a valem.
Pro osoby z nejnižších šlechtických společenských kruhů byly tvrze rodovými sídly, neboť vybudování hradu přesahovalo jejich finanční možnosti. Později byly tvrze v některých případech přestavěny na renesanční či barokní zámky; nezřídka i zanikly. Ty, co si zachovaly původní ráz, byly přeměněny na vesnické sýpky, stodoly, manufaktury anebo stáje pro užitkový dobytek."

Konec citátu.

Je zřejmé, že tvrz a hrad jsou nejen stavebně, ale i určením, umístěním a osobou majitele dvě naprosto rozdílné druhy staveb - je to asi ten samý rozdíl, jako renesanční zámek a panský dvůr.

Děkuji za další nereagování.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod eidz v 4.1.2013, 6:45

janinka012 píše:i zřícenina muže byt hrad!


janinka012 píše:Zřícenina hradu Lichnice nebo Zřícenina hradu Zubštejn

http://www.cesky-raj.info/dr-cs/1345-zr ... lecov.html
je to zřícenina hradu a není přistupna 24hod. 7 dní ale ma otevírací dobu...

Rozhodně uživatele janinka012 nechci chytat za slovo. Ale napsala jsi i zřícenina může být hrad.
Promiň, ale to je nesmysl. Zřícenina je zřícenina. Může mít přívlastek hrad, zámek, statek, dům, ale je to zřícenina.

Tak si kategorii přejmenujte na zříceniny_hrady. A založte zřícena_zámek, atd.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
eidz
 
Příspěvky: 236
Registrován: 6.8.2009, 22:43

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod Gumídek v 4.1.2013, 7:10

A co udělat jen jednu kategorii CZ-Zriceniny. A v ní mohou být všechny zřícené hrady, zámky atd.....A myslím, že tím by byl problém vyřešen...Co vy na to ???
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod Tonny v 4.1.2013, 9:10

A když už se diskuse tak pěkně rozjela a když není problém založit novou kategorii,

pak prosím, aby bylo konečně přijato jako fakt, že je nutné, nezbytné (!!!!) mít kategorii přístupných hradů a zámků.
A ty ostatní, jak píše níže Janinka, tedy budovy, stavby, objekty, které kdysi byly zámkem přejmenovat na Nepřístupné xxx. Děkuji a ponechávám další názory pro ty, kdo to mohou ovlivnit ne pouze názorem, ale fakticky.

Stejně tak by bylo fakticky správné osamostatnit tvrze od hradů-

Děkuji za možnost se zde po půl roce opět vyjádřit, nebudu více obtěžovat.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod pavelgre v 4.1.2013, 11:45

Podle mě patří do zřícenin všechno tak jak píše Gumajz aď už je to hrad, tvrz nebo rozbořený zámek. Co se týče hradů a tvrzí tak už pracuju na nové kategorii tvrze. Nejdříve jsem chtěl všechny záznamy v hradech projít a opravit. Jenže tvrze nebylo kam dávat a tak jsem je pro zatím nechával v hradech. V brzké době(do 14 dnů) požádám o zveřejnění kat. Tvrze a z hradů je odstraním. Snad tedy budeš Tony alespoň trochu uspokojen :usmev: . V hradech ale stejně zůstanou některé nepřístupné hrady... Mírov(věznice), Vysoký Chlumec, Helfenburk a Želiv Trčkův hrad. Co se týče zámků tak tam zatím nezbívá než se spolehnout na poznámky typu (otvírací doba / nepřístupno). No Mírov vlastě přístupný je ale pouze na dlouhodobé pobyty :grin: .
Uživatelský avatar
pavelgre
 
Příspěvky: 151
Registrován: 12.11.2009, 10:22
Bydliště: Posázaví

Re: kategorie Hrady

Příspěvekod Gumídek v 4.1.2013, 16:23

Tohle je tak zamotaná kategorie, že jsem se nechtěl do diskuze plést.
Když se chci já podívat na nějaký zámek, nebo hrad, tak jedu na konkrétní, takže v navigaci je mi to celkem buřt...
Ale chápu, že v rámci udělání pořádku na webu je nutné stanovit pravidlo, co je zřícenina, co je hrad, co je zámek...
U té přístupnosti mne napadá jediné řešení : bude kategorie CZ-Zamky_pristupne, a kategorie CZ-Zamky_nepristupne.
Myslím, že takto by to mělo být pro lidi, kteří si kategorie Zámků atd.. sloučí do jedné..
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Další

Zpět na Tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník